Ransomware Petya atakuje! Sprawdź jak się bronić przed wirusem

Pod koniec czerwca 2017 roku program ransomware Petya zaatakował firmy i organizacje na całym świecie. Najwięcej szkód atak wyrządził na Ukrainie — ucierpiało między innymi kijowskie metro, Narodowy Bank Ukrainy oraz kilka lotnisk.

Petya może zaatakować również Twoją organizację! Sprawdź, co zrobić, aby uchronić firmę przed zagrożeniem.

Co to jest Petya?

Program ransomware Petya blokuje dysk twardy i żąda okupu pod groźbą utraty dostępu do plików ofiary. Kiedy ofiara kliknie pobrany złośliwy plik.exe, robak Petya zaczyna szyfrowanie pliku MTF i wyświetla komunikat z żądaniem płatności w walucie bitcoin w zamian za przywrócenie dostępu do komputera. Co ważne, nawet pełne zaktualizowanie systemu nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku w walce z Petya. Szybko okazało się, że wystarczy, by komputer był podpięty do tej samej domeny, co zarażona maszyna, by po chwili również stać się ofiarą.

Jak się zabezpieczyć przed atakiem Petya?

Niestety, nie ma skutecznego programu odszyfrowującego pliki zablokowane przez robaka Petya, przez co nie można odzyskać plików zaszyfrowanych przez najnowsze wersje tego robaka. Dlatego wdrożenie systemy backupu jest jedynym skutecznym sposobem na ochronę przed ransomware.

Sprawdzone narzędzia:

Veeam Cloud Connect (usługi BaaS-DRaaS)

Veeam Cloud Connect, czyli backup w lokalizacji zewnętrznej, ale bez konieczności budowy własnego ośrodka zapasowego. Veeam Cloud Connect udostępnia w pełni zintegrowaną, szybką i bezpieczną metodę tworzenia, replikacji i przywracania kopii zapasowych z chmury obliczeniowej.

Backup danych jest możliwy przy wykorzystaniu standardowego łącza nawet o niewielkich przepustowościach i szyfrowania SSL. Natomiast wykorzystanie najnowszych technologii w połączeniu z najwyższymi standardami gwarantuje całkowite bezpieczeństwo danych.

Backup as a Service

Jest to kompleksowa usługa zabezpieczania danych z aplikacji, serwerów i stacji roboczych Klienta, realizowana w oparciu o dedykowane narzędzia i środowisko K3 Cloud. Obejmuje okresowe wykonywanie kopii zapasowych oraz testowanie możliwości odtworzenia danych bezpośrednio z K3 Cloud.

Disaster Recovery as a Service

To rozwiązanie, które polega na synchronizacji i replikacji systemu produkcyjnego do chmury K3 Cloud. Rozwiązanie jest wdrażane w ramach istniejącej infrastruktury sieciowej i fizycznej, bez wpływu na aktualny poziom wydajności. Procedura wdrażania jest prosta i nie wymaga przestojów systemu oraz nie ma wpływu na konfigurację systemu lub jego wydajność.

NOWOŚĆ Veeam Agent dla Microsoft Windows 2.0

Veeam Agent Dla Microsoft Windows
To prosty agent kopii zapasowych, którego zadaniem jest zapewnianie dostępności obciążeń Windows dzięki tworzeniu kopii zapasowych i odzyskiwaniu zarówno fizycznych, jak i działających w chmurze serwerów i stacji roboczych, a także urządzeń końcowych użytkowników zdalnych.

Veeam Agent dla Microsoft Windows
Znakomicie nadaje się do ochrony urządzeń końcowych niezależnie od tego, czy pracownicy znajdują się w biurze, w domu, czy w trasie. Jednak dbanie o dostępność w przypadku zdalnych użytkowników poza siecią firmową bywa poważnym problemem, który naraża na niebezpieczeństwo ogromną ilość bezcennych firmowych danych — zwłaszcza, jeśli pomoc nie jest dostępna od ręki. Tworzenie kopii zapasowych bezpośrednio w repozytorium Veeam Cloud Connect

NOWOŚĆ
— umieszczanie kopii zapasowych obciążeń fizycznych w chmurowej lokalizacji zewnętrznej dzięki całkowicie zintegrowanym, szybkim i bezpiecznym mechanizmom backupu i przywracania danych za pośrednictwem wybranego usługodawcy korzystającego z technologii Veeam

Jeśli szukasz kompleksowych, zaawansowanych narzędzi do ochrony przed wirusem ransomware Petya skontaktuj się z nami.

* dotyczy maksymalnie 3TB i 10 urządzeń.
W przypadku nowych licencji Veeam® Backup & Replication, Veeam® Availability Suite,
Veeam® Agent dla Microsoft Windows, istnieje możliwość wypożyczenia licencji rental, w modelu usługowym, poprzez płatność miesięczną w zależności od wykorzystanych zasobów.