Poznaj kluczowe zalety chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa to narzędzie, które pozwala firmom na bardziej efektywne i wydajne korzystanie z zasobów IT. Wdrożenie takiego rozwiązania wiąże się także z szeregiem innych korzyści wartych odnotowania.

Skalowalność i elastyczność

Dzięki chmurze obliczeniowej, wykorzystywane zasoby mogą być dobierane w odpowiedniej ilości oraz optymalizowane do konkretnych sytuacji. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne zarówno dla początkujących, jak i mocno rozwiniętych firm. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, wykorzystywaną moc obliczeniową chmury można dowolnie zmniejszać lub zwiększać. Skalowalność jest kluczowa zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają dużej elastyczności. Zużycie mocy obliczeniowej w firmie może ulegać zmianom w różnych okresach działalności. W porównaniu do własnej infrastruktury serwerowej, chmura obliczeniowa daje wówczas znacznie większe możliwości. 

Zobacz także: Jak rozwiązania K3Cloud wspierają korporację ELE Taxi [VIDEO]

Stały i bezproblemowy dostęp

Zaletą chmury obliczeniowej jest możliwość uzyskania stałego dostępu do danych z wielu urządzeń, w tym również mobilnych. Pozytywnie wpływa to nie tylko na przepływ informacji w przedsiębiorstwie, ale również ogólną komunikację i współpracę. Chmura obliczeniowa zapewnia również dostęp do praktycznie nieograniczonej mocy przy obsłudze danych. Dzięki szybszemu i wydajniejszemu uruchamianiu aplikacji, poszczególne prace przeprowadzane są znacznie efektywniej. Wszystkie aktualizacje następują automatycznie, więc nie ma potrzeby osobnego instalowania ich na systemach operacyjnych użytkowników. Dostępu do danych nie jest w stanie ograniczyć nawet zanik zasilania, awaria lub inne zdarzenie losowe.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Wszystkie dane przechowywane w chmurze są szyfrowane, dzięki czemu zapewnia ona stuprocentowe bezpieczeństwo. Nie tylko chroni informacje przed przedostaniem się ich w niepowołane serce, ale również daje bardzo rozbudowane możliwości ograniczenia dostępu. Problemem nie jest również ewentualność przypadkowego, nieplanowego usunięcia danych lub kradzież komputera zawierającego kluczowe pliki. Dzięki geograficznemu rozproszeniu aktywnych centrów, chmura obliczeniowa daje pewność dostępu do wszystkich zapisanych informacji, a także gwarancję niezawodnego działania aplikacji w każdej sytuacji. Kopie zapasowe sporządzane są automatycznie, podczas gdy w modelu tradycyjnym konieczne jest wykonywanie ich ręcznie. 

Ograniczenie kosztów i pełna kontrola

Wdrożenie rozwiązań w chmurze jest znacznie mniejszym wydatkiem, niż inwestycja we własną infrastrukturę serwerową oraz jej profesjonalną obsługę. Utrzymaniem oraz innymi obowiązkami związanymi z chmurą obliczeniową, zajmuje się w całości dostawca usługi. Dzięki temu specjaliści IT zatrudnieni w firmie mogą poświęcić się bardziej wymagającym zadaniom, które będą miały realny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Ogromną zaletą usług chmurowych jest możliwość opłacania wyłącznie realnie wykorzystanych przestrzeni serwerowych. Użytkownik zyskuje dzięki temu pełną kontrolę i możliwość dostosowania modelu chmury do własnych potrzeb. Koszty migracji i integracji są przy tym wyjątkowo niskie.

Przeczytaj również: