Księgarnia Matras wybrała chmurę K3Cloud

Wysoka skalowalność i dostępność rozwiązania K3Cloud zapewnia Matras S.A. stabilne zarządzanie logistyką dla 180 księgarń i e-commerce.

„Wybór rozwiązań w modelu cloud computing pozwoliło nam efektywniej wykorzystywać zasoby i zarządzać nimi w trakcie bardzo skomplikowanego procesu wdrożenia systemu ERP, bez konieczności ponoszenia „na zapas” kosztów związanych z rozbudową naszej infrastruktury serwerowej” – mówi Bogusław Małysiak, kierownik Działu Infrastruktury IT Matras S.A.

Matras jest jednym z liderów dystrybucji książek na polskim rynku. W księgarniach na terenie Polski Matras oferuje ponad 130 tysięcy tytułów książek i kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej poprzez biografie po książki dla dzieci. Oferta sieci jest skierowana do czytelników o różnych zainteresowaniach. Czytelnicy znajdą tutaj nie tylko bestsellery i nowości, ale także pozycje niszowe i poszukiwane przez koneserów.

Kierunek cloud computing

Do zarządzania i ewidencji towarów zlokalizowanych w centrum logistycznym i 180 księgarniach firma wykorzystywała własne rozwiązanie – system klasy ERP. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem jej środowisko informatyczne szybko przestało odpowiadać na potrzeby biznesu, co wymusiło decyzję o zmianie posiadanego systemu.

„Zmiany były nieuniknione. Mieliśmy jedynie dylemat czy budować infrastrukturę klasyczną czy też wykorzystać rozwiązanie w modelu cloud computing. Rozwiązanie on-premise było nam dobrze znane i moglibyśmy dokonać całego wdrożenia praktycznie sami, ale też wiązało się z dużymi kosztami na start i czasem niezbędnym na implementację. Dlatego zdecydowaliśmy się na chmurę, która zapewniała niższe koszty początkowe i lepszą skalowalność” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A.

Decydując się na rozwiązanie cloud computing spółka praktycznie z dnia na dzień mogła rozpocząć prace wdrożeniowe na już działających serwerach.

„Po roku eksploatacji platformy cloud oferowanej przez jednego z wiodących dostawców na świecie zauważyliśmy, że nie wszystkie wskaźniki nam odpowiadają. Nie wykorzystywaliśmy wszystkich , bardzo szerokich możliwości jakie oferowało to rozwiązanie w oferowanej cenie. W związku z tymi, że serwery wszystkich międzynarodowych dostawców chmury są poza granicami kraju, czas odpowiedzi był w granicach 50- 60 milisekund. W przypadku normalnej pracy jest to bez znaczenia, ale przy pracy terminalowej i opcji wyszukiwania z bazy, zdarzało się nasza aplikacja nie odpowiadała w założonym czasie” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A.

Weryfikacja, zmiana i dalszy rozwój

Spółka Matras postanowiła poszukać innego dostawcy usług cloud computing gwarantującego szybkie, bezpieczne i niezawodne działanie systemu w konkurencyjnej cenie. Dlatego partnerem wdrożeniowym została firma K3System, posiadająca własne, unikatowe rozwiązanie chmury obliczeniowej K3Cloud.

„K3System jest naszym partnerem od wielu lat i zawsze możemy liczyć na zrozumienie naszych potrzeb. I tym razem nie było inaczej. K3System zapewniło nam pomoc na każdym etapie migracji. Otrzymaliśmy wsparcie dedykowanych inżynierów, którzy pomogli nam zacząć cały proces i przeprowadzić go do końca. Dodatkowo co warto podkreślić, firma K3System zaproponowała nam darmowy okres testowy rozwiązania K3Cloud, dlatego uruchomienie nowego środowiska odbyło się bez dodatkowych kosztów” – mówi Bogusław Małysiak, Matras S.A. Obecnie obsługa systemów całej logistyki i części magazynowej odbywa się w chmurze K3Cloud. Decydując się na chmurę K3Cloud spółka poprawiła parametry działania systemu przy obniżeniu kosztów za infrastrukturę.

„Biznes, który nie wnosi nic więcej oprócz pieniędzy nie jest udanym biznesem” – mówi Paweł Jedynak, Dyrektor Handlowy, K3System Sp. z o.o.

Wydajna, niezawodna i bezpieczna: taka jest chmura K3Cloud

Nieograniczone możliwości rozwoju
Wysoka dostępność usługi we wszystkich zakątkach świata daje firmie możliwość rozszerzenia obszaru działalności na inne kraje bez konieczności dużych inwestycji w infrastrukturę. W przypadku tradycyjnego rozwiązania informatycznego nie byłoby to możliwe.

Wysoka dostępność i skalowalność
Spółka w każdej chwili może zmienić dostępną moc obliczeniową. Platforma K3Cloud jest w stanie sprawnie obsłużyć systematyczny wzrost liczby użytkowników i okresowe skoki.

Niższe koszty
K3Cloud pozwoliło na rezygnację z budowy własnej infrastruktury. Dodatkowo spółka ponosi koszty wyłącznie za wykorzystane zasoby.

Pobierz materiał case study (plik PDF) >>