Do czego służy chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa, znana również jako cloud computing, to nic innego jak dostarczanie usług obliczeniowych drogą internetową. Dzięki chmurze możemy uzyskać dostęp do serwerów, magazynów, baz danych, analiz, sieci, czy też oprogramowania lub aplikacji. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z tego typu rozwiązań ze względu na oszczędności, jakie można wygenerować za ich pośrednictwem.

Chmura obliczeniowa dla biznesu

Z chmury obliczeniowej korzystamy o wiele częściej, niż nam się zdaje. Usługi darmowe jednak nieco różnią się od rozwiązań, które przygotowywane są dla firm. Jeśli wysyłasz wiadomości, oglądasz telewizję, słuchasz radia, edytujesz dokumenty, przechowujesz pliki i zdjęcia, czy też grasz w gry online, to z pewnością korzystasz z chmury obliczeniowej. Chmura obliczeniowa jest rozwiązaniem szczególnie przydatnym dla przedsiębiorców. Dzięki niej mogą oni korzystać z rozwiązań, które były dla nich do tej pory niemożliwe ze względu na zbyt wysokie koszty, czy konieczność budowy specjalnej infrastruktury.

Za pośrednictwem chmury możliwe jest np.:

• Korzystanie z aplikacji i oprogramowania płatnego

• Tworzenie nowych aplikacji i usług

• Przechowywanie danych

• Hostowanie stron internetowych

• Streamowanie wideo

• Analizowanie danych

Rodzaje chmur obliczeniowych

Wśród chmur obliczeniowych możemy wyszczególnić jej kilka rodzajów:

Chmura obliczeniowa prywatna — rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie dostępu do danych, które są na niej przechowywane. Zasoby udostępniane są jedynie wybranym użytkownikom, dlatego zwiększa się zarówno bezpieczeństwa korzystania z niej, jak i bezpieczeństwo samych plików. Prywatna chmura obliczeniowa korzysta z infrastruktury przedsiębiorcy.

Chmura publiczna — cechuje ją nieograniczony dostępy wszystkich użytkowników internetu. Pozwala na równoczesne korzystanie z niej różnych grup ludzi, nawet takich, które znajdują się w różnych częściach globu. Zarówno specyfikacja zasobów, jak i samej struktury chmury i jej lokalizacji, nie jest znana użytkownikom.

Chmura hybrydowa — jest ona hybrydą funkcjonalności chmury prywatnej i publicznej, często wykorzystywana przez osoby, które chcą pokryć tymczasowe nadwyżki w mocy obliczeniowej.

W jakim modelu dostarczana jest chmura?

Chmury obliczeniowe dostarcza się w kilku modelach, co pozwala na sprostanie wymaganiom jej użytkowników.

SaaS

SaaS jest najpopularniejszym modelem chmury obliczeniowej. Usługa SaaS znana jest jako metoda dostarczania aplikacji drogą internetową. Wykupienie licencji na użytkowanie chmury (subskrypcji) umożliwia korzystanie z aplikacji oraz infrastruktury, które są na niej zamieszczone. Obowiązki związane z płatnościami za licencje, czy też płynnością działania i bezpieczeństwem spoczywają na dostawcy chmury obliczeniowej.

PaaS

PaaS pozwala przedsiębiorcy na wykorzystywanie całej platformy dla własnego użytku. Za jej pośrednictwem możliwe jest testowanie, opracowywanie, dostarczanie i zarządzanie aplikacjami. Rozwiązanie to stworzono z myślą o deweloperach, którzy korzystając z niego nie są już zmuszeni do kreowania własnej infrastruktury, baz danych, sieci, co znacznie ułatwia im pracę.

IaaS

Dzięki IaaS przedsiębiorca otrzymuje dostęp nie tylko do zasobów chmury, ale również ma możliwość instalacji własnych narzędzi. W modelu IaaS możliwe jest również wykupienie własnej przestrzeni dyskowej. Jest to rozwiązanie dla tych firm i osób, które potrzebują dużej mocy obliczeniowej.

Chcesz wiedzieć więcej? 

Napisz do nas!