Cloud computing – na czym to tak naprawdę polega i dlaczego warto z niego skorzystać?

W dużym uproszczeniu mówiąc, usługa polega na wynajęciu miejsca na serwerach, dla naszych potrzeb. Wiele małych firm i dużych korporacji korzysta z własnych serwerowni, samemu ponosząc wszelkie koszty założenia i utrzymania. Jednak coraz więcej z nich decyduje się na przejście do chmury obliczeniowej, która znacznie ułatwia prowadzenie biznesu i ogranicza wydatki.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla nowo powstających przedsiębiorstw, jednak w przypadku firm, które we własne rozwiązania zainwestowały już setki tysięcy, a nawet miliony, może to być rozwiązanie, które trzeba poważnie przemyśleć i dokładnie obliczyć koszty i korzyści.

Najważniejsze korzyści z używania chmury obliczeniowej:

• Rozwiązania w chmurze są bardzo dobrze chronione przez silne systemy zabezpieczeń,

• Jest możliwość szyfrowania danych,

• W przypadku awarii dane mają kopie zapasowe, a my zostajemy przeniesieni na inny serwer,

• Nie trzeba się obawiać, że zabraknie miejsca na serwerze,

• Koszty ponosimy tylko za wykorzystane miejsce, więc nie pozostawiamy wolnej przestrzeni, za którą i tak należałoby zapłacić,

• Wysoka skalowalność,

• Nie ponosimy kosztów napraw,

• Niskie koszty użytkowania w porównaniu do tradycyjnego sprzętu,

• Nie zostaniemy w tyle z technologią

Ile kosztuje chmura obliczeniowa i jak obliczyć czy nam się opłaca?

Tak naprawdę ciężko jest określić koszt cloud computingu, ponieważ każdy może mieć inne potrzeby i wszędzie potrzebne jest indywidualne podejście. Dodatkowo ceny tak szybko się zmieniają, że obecnie podane mogą w niedługim czasie ulec zmianie, więc ich podawanie mija się z celem.

ile kosztuje chmura obliczeniowa

Do obliczeń i porównania jak to wygląda finansowo, stosuje się obliczenia TCO. Początkowo oblicza się aktualne koszty lub potencjalne koszty, gdyby korzystało się z własnej serwerowni. Pod uwagę należy wziąć koszt wynajmowanej powierzchni, klimatyzację, elektryczność, koszt serwera, koszt potencjalnych napraw, administracja serwerem, potencjalne straty w przypadku awarii, koszt wyszkolenia pracowników itd. Następnie orientujemy się ile za zajmowane miejsce zapłacilibyśmy u usługodawcy cloud computingu. Ostatnim etapem jest porównanie i wyciągnięcie wniosków. W przypadku małych firm korzyści będą oczywiste, lecz większe przedsiębiorstwa muszą poważnie się zastanowić.

Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź ile zapłacisz za utrzymanie nowoczesnej infrastruktury IT.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługodawcy?

Nie należy wybierać usługodawcy bez głębszej analizy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które mogą zadecydować o opłacalności inwestycji. Należy także pamiętać, że źle wybrany usługodawca może oznaczać w przyszłości ogromne koszty finansowe.

Kto jest prawnym właścicielem przechowywanych danych i czy będą one wykorzystywane w celach marketingowych.

Ważne jest, aby zapewnić sobie prawny dostęp do danych i aby usługodawca nie mógł ich wykorzystać do różnych celów. Pokierowane jest to tym, że należy sobie zapewnić stały dostęp do danych, a także pamiętać o ochronie danych osobowych.

Jak wygląda zabezpieczenie chmury?

Cloud computing ma nie tylko służyć przechowywaniu danych, lecz przede wszystkim chronieniu ich. Należy dowiedzieć się, kto będzie miał do nich dostęp, jaki jest system ochrony, a także jakie istnieją zabezpieczenia przed ewentualnymi atakami. Należy także dowiedzieć się, czy istnieją kopie danych oraz gdzie będą przechowywane. Najlepiej by było, aby zapasowe kopie były przechowywane w innej lokalizacji, ponieważ w razie pożaru nikt nie będzie narażony na utratę danych. Należy także dowiedzieć się jak często kopie są robione.

Czy będzie można odzyskać dane po zakończeniu usługi oraz jak to będzie wyglądało.

Już na początku trzeba określić okres, w jakim będzie można mieć dostęp do danych po zakończeniu usługi, a także czy będzie można je odzyskać samemu, czy w asyście pracownika administracji i czy to będzie jakiś dodatkowy koszt.

Czy przedsiębiorstwo posiada odpowiada danym regulacją i czy spełnia warunki dla swojej branży.

Przedsiębiorstwa IT powinny posiadać podstawowy certyfikat ISO/IEC 27001, a także dobrze byłoby, gdyby dostawca chmury działał zgodnie z ISO/IEC 27002.

Przekonaj się jak rozwiązania w chmurze obliczeniowej wspierają korporację ELE Taxi:

Chcesz wiedzieć więcej? 

Napisz do nas.