Chmura obliczeniowa w biznesie

W dzisiejszych czasach cloud computing jest doskonałą propozycją nie tylko dla dużych firm korporacyjnych, ale również dla niewielkich przedsiębiorców. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są największe zalety chmury obliczeniowej, gdzie można ją wykorzystać i jakie są jej perspektywy rozwoju na najbliższe lata.

Największe zalety chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa swoją niesamowitą popularność zyskała przede wszystkim ze względu na mobilność, która w dzisiejszych czasach odgrywa coraz większą rolę nie tylko dla firm, ale również dla klientów indywidualnych. Ogromny plusem tej technologii jest również brak konieczności instalacji oraz administracji oprogramowania. Dzięki chmurze obliczeniowej, można zaoszczędzić bardzo wiele pieniędzy, dlatego też jest to wspaniałe rozwiązanie przede wszystkim dla początkujących firm, które nie mogą na starcie pozwolić sobie na zakup drogich licencji, opłacenia kosztownych serwerów, czy też zatrudnienia specjalistów IT w swojej firmie. W dzisiejszych czasach kluczową rolę w przypadku chmury obliczeniowej pełnią również kwestie bezpieczeństwa. Dzięki nowoczesnym zabezpieczeniom, bezpieczeństwo przesyłania danych stoi na naprawdę bardzo wysokim poziomie. 

Jakie są usługi w chmurze

W biznesie chmura obliczeniowa może być tak naprawdę wykorzystana na dwóch różnych płaszczyznach. Pierwszą z nich jest chmura publiczna, czyli wszystkie zewnętrzne usługi z których tak naprawdę może korzystać wiele osób. Przedsiębiorcy mogą również zdecydować się na budowę swojego własnego systemu chmurowego, wówczas mamy do czynienia z chmurą prywatną. Pamiętać należy również i o tym, że w wielu biznesach stosuje się systemy mieszane. 

Z jakich usług firmy najczęściej korzystają?

W Polsce zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się oprogramowanie jako usługa, czyli SaaS (Software as a Service). Jest to od wielu lat najpopularniejsze rozwiązanie chmurowe, które polega na tym, że firmy wykupują dostęp do potrzebnych aplikacji albo otrzymują dostęp za darmo. Zamiast stosowanych jeszcze kilka lat temu licencji, przedsiębiorcy mogą wykupić atrakcyjny abonament, który upoważnia do korzystania z potrzebnych aplikacji. Dla bardzo wielu firm rozwiązanie to wychodzi ekonomicznie i to nie tylko pod względem finansowym, ale również pod względem czasowym.

W naszym kraju bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również PaaS (ang. Platform as a Service). Platforma jako usługa to zdecydowanie szersze rozwiązanie niż powyżej opisany SaaS, ponieważ tak naprawdę zawiera cały komplet aplikacji, moc obliczeniową i przestrzeń dyskową, którą w każdym momencie można swobodnie wynająć dla swoich celów biznesowych. Doskonałym przykładem PaaS jest na przykład Google App Engine, który w Polsce cieszy się naprawdę olbrzymią popularnością. 

Jakie są perspektywy rozwoju

Warto wspomnieć o tym, że w Polsce firmy dopiero co przekonują się do technologii cloud computing i tak naprawdę dopiero wchodzi ona na nasz rynek. W naszym kraju coraz więcej firm ma dostęp do bardzo szybkiego Internetu i w błyskawicznym tempie rośnie popularność rozwiązań mobilnych, dlatego też technologia chmurowa w najbliższych czasie ma bardzo mocno namieszać na rynku. Według prognoz wielu specjalistów z branży IT, coraz więcej firm, rezygnować będzie z utrzymania własnej infrastruktury informatycznej i stopniowo przesiadać będzie się na cloud computing. Na naszym rynku prawdziwą furorę robi obecnie streaming materiałów filmowych, a bardzo podobne rozwiązania projektowane są również w zakresie gier komputerowych.